حسابداری شامل تهیه و تجزیه و تحلیل گزارش های مالی، مالیات ها و گزارش های دیگر است. شما می توانید مشاغل و کسب‌وکارهای کوچکی را بیابید که از اهمیت سیستم حسابداری اطلاع دارند و از حسابدار استفاده می‌کنند ولی سازمان‌ها و کسب‌وکارهای بزرگ معمولا به‌صورت کاملا جدی از یک سیستم حسابداری خوب و حسابداران و مشاوران متعددی استفاده می کنند. چراکه به خوبی از اهمیت سیستم حسابداری و اهمیت بالای امر حسابداری برای رشد کسب‌وکارشان مطلع هستند.

اهمیت سیستم حسابداری

همین دلایل و هزاران دلایل دیگر تاکید ویژه‌ای بر اهمیت سیستم حسابداری و استفاده از تیم حسابداری و سیستم حسابداری دارند. بنابراین عدم استفاده از حسابداری منظم در آغاز کار، یک اشتباه بزرگ است که تبعات و تاوان آن در سالها و ماههای آتی خود را نشان خواهندداد.

 

اهمیت سیستم حسابداری

شرکت حسابداری اَزتا بیش از ۲۵ سال است که در ساماندهی امور مالی حسابداری و رشد کسب‌وکارها همراه و مشاور کسب‌وکارهای بزرگی در سراسر کشور بوده و هم‌اکنون نیز دست همکاری به سوی تمام مدیران و صاحبان کسب‌وکاری که قصد رشد دارند بلند کرده است. اما چرا حسابداری و استفاده از سیستم حسابداری اینقدر اهمیت دارد که هر کسب‌وکاری آن را برای رشد خود ضروری می‌داند؟

در اینجا ۹ دلیل وجود دارد که باهم آنها را می‌خوانیم:

۱. هر صنعتی از اهمیت سیستم حسابداری آگاه است

تا زمانی که پول وجود دارد، حسابداری نیز وجود دارد. مورخان شواهدی از سیستم‌های حسابداری به قدمت مصر باستان و بابل دارند. امپراتوری روم سوابق مالی دقیقی داشت. این به آن معناست که در هرکجا و در هر زمان که پای پول به میان آمده، سیستمی برای مدیریت آن نیز به کار گرفته شده است. اما چیزی که امروزه به نام حسابداری آن را می‌شناسیم، از اوایل قرن نوزدهم به‌وجود آمد.

هم‌اکنون می توانید در هر صنعتی و هر نوع سازمانی اعم از انتفاعی و غیرانتفاعی حسابرسان و حسابداران زیادی را بیابید که هدفشان بهبود مدیریت مالی و نقدینگی و رشد بیشتر کسب‌وکارهاست.
به‌خوبی می‌دانیم که همه مشاغل نیاز به مدیریت نقدینگی، برنامه‌ریزی مالی، سوابق مالی و در نهایت تهیه اظهارنامه عملکرد و پرداخت مالیات دارند. بنابراین همه مشاغل و کسب‌وکارها نیز باید از اهمیت سیستم حسابداری آگاه شده و از حسابدار نیاز دارند.

۲. حسابداری یک کسب‌وکار را سازماندهی می‌کند

شاید اگر شما هم صاحب یک استارتاپ یا کسب‌وکار باشید، از کسانی که بخواهند سرمایه‌ای وارد بیزنس شما کنند، بسیار استقبال می‌کنید! اما اگر سوابق مالی و حساب‌ و کتاب دقیقی نداشته‌باشید، احتمالا برای جذب آنها به مشکل خواهید خورد.

سرمایه‌گذاران، وام‌دهندگان و… قبل از اینکه تصمیم نهایی خود را بگیرند، سود و سوابق مالی استارتاپ یا شرکت دانش‌بنیان شما را از زمان تاسیس تا آن‌لحظه بررسی می‌کنند. اگر سوابق مالی شما نامشخص و نامرتب باشد، می تواند تأثیر منفی بر شهرت و سلامت کسب و کار شما بگذارد. یک سیستم حسابداری امور را سازماندهی کرده و دسترسی به اطلاعات مالی و ارائه آنها به سرمایه‌گذاران را آسان‌تر می‌کند.

اما اگر دغدغه‌ی این را دارید که از چه سیستمی برای حسابداری استفاده کنید و یا علم حسابداری ندارید، بهتر است از خدمات یک شرکت حسابداری استفاده کنید. شرکت حسابداری اَزتا، آماده‌ی ارائه‌ی هرگونه مشاوره حسابداری رایگان برای انجام هرچه بهتر امور به شماست. اهمیت سیستم حسابداری به اندازه‌ای است که هرچه سریعتر برای بهبود سیستم حسابداری‌تان اقدام کنید.

 

۳. حسابداری به ارزیابی عملکرد یک کسب و کار کمک می‌کند

چه بسیارند کسب‌وکارهایی که پس از چند سال فعالیت از هم پاشیده و ورشکسته می‌شوند. یکی از دلایل بزرگ این اتفاقات تلخ این است که آنها چون اطلاع دقیقی از میزان سود و زیان خود ندارند، در ضرر به کار خود ادامه می‌دهند و زمانی از وخامت اوضاع آگاه می‌شوند که دیگر کار از کار گذشته است.

بنابراین حسابداری مالی یک کسب‌وکار، بازتاب سلامت آن کسب‌وکار است. اگر می خواهید بدانید که کسب و کار شما در چه شرایطی است، اطلاعاتی کامل در مورد هزینه ها، حاشیه سود خالص و ناخالص، بدهی‌ها و موارد دیگر داشته‌باشید، حتما باید از اهمیت سیستم حسابداری آگاه باشید. یک سیستم حسابداری خوب، نگاه کردن به گذشته و مقایسه شرایط را آسان‌تر می‌کند و دست ما را برای تصمیم‌گیری برای آینده باز می‌گذارد.

۴. حسابداری به شما کمک می‌کند تا در چارچوب قانون بمانید

داشتن سیستم‌ها و فرآیندهای حسابداری خوب به حفظ و سلامت وضعیت حقوقی کسب و کار شما کمک می‌کند. یکی از وظایف اصلی حسابدار رسیدگی به امور مالی و مالیاتی کسب‌وکار بر اساس قوانین و مقررات کشور است. در هر زمانی، ممکن است اسناد مالی کسب‌وکار شما توسط سازمان‌های ذی‌ربط بررسی شود. بنابراین سوابق، اسناد و اطلاعات مالی باید در دسترس، دقیق، شفاف و سازماندهی شده باشد. نداشتن و به‌هم‌ریختگی اسناد می تواند کسب و کار شما را با مشکلات و جرائم عدیده‌ای مواجه کند.

۵. حسابداری به بودجه بندی و پیش بینی های آتی کمک می‌کند

زمانی که مدیریتی بر میزان نقدینگی و آگاهی کاملی بر میزان سود و زیان خود داشته‌باشید، این امکان را دارید که به راحتی، برای سال مالی آینده کسب‌وکارتان برنامه‌ریزی کنید. وقتی دقیق سال مالی گذشته خودتان را تجزیه و تحلیل می‌کنید، می‌توانید از گذشته به عنوان طرحی برای آینده‌ای سودآورتر استفاده کنید. اهمیت سیستم حسابداری آنجا آشکار می‌شود که اطلاعات کافی را در اختیار شما می‌گذارد و حسابداران متخصص می‌توانند پیش‌بینی‌های آینده را در اختیار شما دهند. اَزتا سالهاست که با مشاوره مالی برای کسب‌وکارها می‌تواند در این زمینه نیز شما را همراهی کند.

۶. حسابداری خوب به شما کمک می‌کند از بروز اشتباهات جلوگیری کنید

نبود یا ضعف یک سیستم حسابداری، احتمال بروز اشتباهات مالی و مالیاتی را بالا می‌برد. اشتباهاتی که می‌تواند موجب حساسیت نهادهای امنیتی گردد. این اشتباهات می تواند شامل اشتباهات در اظهارنامه‌های مالیاتی، مشخص‌نبودن منبع مبالغ هنگفت و غیره باشد. اهمیت سیستم حسابداری بسیار بالاست و وجود آن و وجود حسابدار خوب در یک کسب‌وکار از بروز این قبیل اشتباهات جلوگیری می‌کند.

 

۷. حسابداران می دانند که چگونه مباحث مالیاتی کسب‌وکار را مدیریت کنند

پرداخت مالیات نسبت به نسل‌های گذشته بسیار روند متفاوتی دارد. پیچیدگی‌های روند انجام کار باعث شده تا بسیاری از افراد، تخصص لازم برای انجام روند آن را نداشته‌باشند. اگر خوداشتغال هستید یا جریان‌های درآمدی متعددی دارید، محاسبه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات شما می‌تواند برایتان مشکل باشد. یک سیستم حسابداری خوب و یک حسابدار متخصص می‌تواند به شما در مدیریت پول کمک کند و روند کسب‌وکار شما را آسان تر کند.

اگر خود به تنهایی بخواهید که روند پرداخت مالیات را طی کنید و از پیچ‌وخم‌های قانونی آن نیز اطلاع نداشته باشید، کسب‌وکار خود را با تهدیدهای جدی روبرو می‌کنید. پس بهتر است با درک اهمیت سیستم حسابداری و استفاده از یک تیم حسابداری یا خدمات شرکت حسابداری، انجام این کار را به کاردان بسپارید. شرکت حسابداری اَزتا، می‌تواند در این زمینه نیز شما را همراهی کند.

۸. حسابداری قدرت تصمیم گیری را بالا می‌برد

تصمیم گیری در مورد یک بیزنس بدون داشتن اطلاعات دقیق سخت و دشوار است. اهمیت سیستم حسابداری خوب آنجایی مشخص می‌گردد که اطلاعات لازم برای تصمیم گیری در مورد آینده کسب‌وکار را فراهم می‌کند. تجزیه و تحلیل سوابق مالی می‌تواند به تصمیم گیری در مورد استخدام کارمندان، خرید، اهدای کمک های خیریه و موارد دیگر کمک کند.

۹. یک سیستم حسابداری خوب باعث صرفه جویی در وقت سازمان می‌شود

اهمیت سیستم حسابداری آنجایی بیشتر نمایان می‌شود که در نبود آن، زمان زیادی را صرف بررسی سوابق و تلاش برای درک اطلاعاتی می‌کنید که به خوبی سازماندهی نشده‌اند. آماده شدن برای فصل مالیات و تهیه اظهارنامه‌های مالیاتی و… برایتان یک کابوس است و زمان زیادی را برای انجام این فرآیندها صرف خواهیدکرد. داشتن یک سیستم حسابداری خوب و تیم حسابداری در کارکنان، فرآیند مدیریت نقدینگی و اطلاعات مالی را بسیار سریعتر می‌کند و سازمان می تواند زمان خود را در زمینه های دیگر کسب و کار صرف کند.

کلام پایانی

همین دلایل و هزاران دلایل دیگر تاکید ویژه‌ای بر اهمیت سیستم حسابداری و استفاده از حسابدار دارند. بنابراین عدم استفاده از حسابداری منظم در آغاز کار، یک اشتباه بزرگ است که تبعات و تاوان آن در سالها و ماههای آتی خود را نشان خواهندداد.
اگر تا کنون از اهمیت سیستم حسابداری آگاه نبودید و از فرآیند حسابداری استفاده نکرده‌اید، هم‌اکنون با شرکت حسابداری اَزتا تماس بگیرید و با راه‌اندازی یک سیستم حسابداری کسب‌وکار خود را ارتقا دهید. اگر از یک سیستم حسابداری هم تا کنون استفاده می‌کردید می‌توانید روی اَزتا حساب کنید و انجام روند پرداخت مالیات و مشاوره‌های مالی و مالیاتی خود را از اَزتا بخواهید.

منبع: candorininternational.in

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *