خدمات حسابرسی؛ از مشاوره تا خدمات اجرایی و پشتیبانی

خدمات حسابرسی

افرادی که در زمینه حسابداری و مالی تخصص ندارند؛ اغلب تفاوت خدمات حسابداری و حسابرسی را نمیدانند، با توجه به این که هر دو مرتبط با یک حوزه مشخص هستند ولیکن فرآیند هایی کاملا مجزا از یکدیگر میباشند. حسابرسی به معنای بررسی و ارزیابی گزارشات مالی تهیه شده توسط حسابداران، متناسب با استانداردهای موجود در این زمینه است.

شرکت های بزرگ و کوچک برای اطمینان از صحت روند مالی و حسابداری خود از خدمات حسابرسی شرکت های حسابداری استفاده میکنند. تعداد دفعات استفاده از خدمات حسابرسی متناسب با ماهیت و گستردگی کسب و کارها متفاوت است؛ برخی از شرکت ها که گردش حساب های بسیار بالایی دارند معمولا به صورت ماهیانه نیز از این خدمات استفاده میکنند.

شرکت حسابداری ازتا بیش از دو دهه است که در حوزه امور مالی و حسابداری فعالیت دارد. حسابرسان شرکت حسابداری در کرج از بهترین و خبره ترین حسابرس های کشور محسوب میشوند و تجارب ارزنده ای در زمینه مالی کسب کرده اند؛ اگر به خدمات حسابرسی مالی نیاز دارید، شرکت حسابرسی ازتا آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است.

انواع خدمات حسابرسی چیست؟

هدف از خدمات حسابرسی پیدا کردن اشتباهات و تناقضات موجود در صورت های مالی جهت تنظیم صحیح سیستم مالی است. ولیکن خدمات حسابرسی انواع متفاوتی دارد که آشنایی با ماهیت آن ها خالی از لطف نیست؛ در ادامه درباره انواع حسابرسی اطلاعات بیشتری کسب خواهیم کرد:

حسابرسی عملیاتی:

حسابرسی عملیاتی “operational Auditing” راهی برای ارزیابی تمام فعالیت های عملیاتی کسب و کار شما است. در حسابرسی عملیاتی، حسابرسان فرآیندهای تجاری و داخلی شرکت ها را به صورت عمیق بررسی میکنند و میزان اثربخش و کارایی امور مالی را تشخیص داده و استراتژی های مالی کارآمدی جهت بهبود و ارتقا عملیات مالی پیشنهاد میدهند. به طور کلی، هدف از حسابرسی عملیاتی بهبود فرآیند کنترل مدیریتی است. ارزیابی های ارائه شده در فرآیند حسابرسی عملیاتی تحلیل همه جانبه ای در قسمت عملیاتی سازمان انجام میدهد، و نقاط ضعف و قوت آن را مشخص میکند. مدیران با استفاده از گزارشات حسابرسی عملیاتی، متوجه نقص های موجود در سازمان شده و کنترل و نظارت خود را در آن قسمت ها افزایش میدهند.

 حسابرسی قانونی:

تقلب در صورت حساب های مالی مخصوصا در شرکت های گسترده، از بزرگترین معذل های صاحبان کسب و کارها محسوب می شود. حسابرسی قانونی یا “Legal Audit” اغلب جهت رفع اختلافات مالی و کشف تقلب در صورت های مالی در سازمان ها اتفاق میافتد. حسابرسی قانونی از ایجاد تخلفات مالی و جریمه های هنگفت به شدت جلوگیری کرده و کمک میکند در صورت وجود هر مشکلی مدیران بتوانند به هنگام و پیش از بروز زیان های مالی اقدام کنند.

 در صورتی که در کسب و کارتان با اختلافات صورت های مالی مواجه شدید، استفاده از خدمات حسابرسی قانونی نخستین گام در جهت حل مشکلات شما است.

  حسابرسی داخلی:

حسابرسی داخلی “Internal Audit” کاملترین نوع حسابرسی محسوب میشود. در حسابرسی داخلی تمامی امور مالی شرکت بررسی و ملاحظه میشود. به عبارتی؛ حسابرسان داخلی تمامی معاملات ثبت شده در صورت های مالی را بررسی و عیب یابی میکنند و تمامی عملیات های حسابداری شرکت را مورد ملاحظه قرار میدهند. در حسابرسی داخلی ریشه تمامی مشکلات و ناهماهنگی هایی که در بخش مالی شرکت ها اتفاق می افتد بررسی میشود و از بروز مشکلات حاد پیشگیری میشود.

  حسابرسی رعایت:

حسابرسی رعایت که با عنوان حسابرسی انطباق نیز نام برده میشود؛ به بررسی فرآیند های مالی و حسابداری امور مالی میپردازد. یکی از مهمترین وظایف حسابرسان رعایت، اطمینان از پیروی واحد حسابداری شرکت ها از قوانین و ضوابط مالی است. اگر در تنظیم صورت حساب های مالی قوانین و ضوابط مالی مورد توجه قرار نگرفته باشد، حسابرسان رعایت، وظیفه دارند تا حساب های مالی را مجددا با رعایت استانداردها تنظیم کنند و پیشنهادات کارشناسانه خود را در جهت تصحیح امور مالی، به حسابداران و مدیران شرکت ها ارائه دهند.

حسابرسی مالیاتی چیست؟

جالب است بدانید که اساسی ترین دلیل بهره گیری از خدمات حسابرسی، جلوگیری از جرائم شدید مالیاتی است. در حسابرسی مالیاتی، حسابرسان می بایست از صحت و درستی اسناد و مدارک مالی اطمینان حاصل کنند و در صورت وجود هرگونه خطا، صورت های مالی را تنظیم کنند. حسابرسان مالیاتی با توجه به دانش و تجربه خود در حوزه قوانین مالیاتی، پیشنهاداتی در جهت بهبود تنظیم اظهارنامه عملکرد به مدیران پیشنهاد میدهد.

حسابرسی مالیاتی یا به اصطلاح رسیدگی مالیاتی اهمیت بسیار زیادی برای سازمان ها دارد. در فرآیند حسابرسی مالیاتی، تمامی اسناد و مدارک مالی شما بررسی و اصلاح میشوند؛ در نتیجه، منشا خطا ها و ضعف سیستم مالی سازمان مشخص میشود. این کار نه تنها  بر این که بر اخذ تصمیمات بهتر مدیریتی تاثیر دارد، بلکه شما را از پرداخت جریمه های مالیاتی نیز نجات خواهد داد. در خدمات حسابرسی مالیاتی، حسابداران میزان مالیات بر درآمد شرکت ها را مشخص کرده و بهترین راه حل ها را جهت پرداخت مالیات در اختیار شما قرار میدهند.

حسابداری مالیاتی

حسابرسی داخلی و خارجی چه تفاوت هایی دارند؟

همانطور که پیشتر اشاره کردیم با امور مربوط به حسابرسی داخلی آشنا شدیم. خدمات حسابرسی داخلی به فرآیند کنترل و بازرسی تمامی امور مالی و حسابرسی شرکت گفته میشود. حسابرسی خارجی به فرآیند بررسی و تصحیح صورت های مالی و ارائه گزارشات مالی به مدیران، اعضای هیئت مدیره و مراجع قانونی و حقوقی، گفته میشود. طبق تجربه شرکت حسابداری ازتا، تفاوت های اصلی مشاوره حسابرسی داخلی و خارجی طبق موارد زیر است:

*  معمولا حسابرسان داخلی از داخل خود شرکت و از اعضای تیم مالی و حسابداری انتخاب میشوند ولی حسابداری خارجی بیرون از شرکت استخدام میشوند.

* با توجه به این که حسابرسی داخلی از اعضای داخلی مجموعه هستند؛ معمولا گزارشات را متناسب با فرمت و قوانین درون سازمانی تهیه میکنند. ولیکن حسابرسان خارجی گزارشات مالی کاملا مطابق با فرمت و استاندارد های مالی تهیه میکنند.

* حسابداران داخلی موظفند گزارشات مالی را همراه با جزئیات آن برای مدیران شرکت ها موشکافی کنند و پیشنهادات لازم جهت بهبود عملکرد مالی را به مدیران ارائه دهند؛ در صورتی که، حسابرسان خارجی موظفند گزارشات مالی را برای مدیران، اعضای هیئت مدیره و مراجع قانونی ارائه داده و در صورت وجود هرگونه خطا، آن ها را پیگیری کنند.

اگر جهت اطمینان از روند اجرای سیستم مالی خود به خدمات حسابرسی داخلی احتیاج دارید، شرکت حسابداری ازتا با کیفیت بسیار بالا این خدمات را به شما ارائه میکند. اگر در مجموعه خود تیم حسابداری مستقر ندارید، شرکت حسابداری ازتا این امکان را برای شما فراهم کرده تا بهترین حسابدار و حسابرسان خود را به محل مورد نظر شما اعزام کند.

نتیجه گیری

برای اطمینان از درست بودن صورت حساب های مالی و انجام صحیح فرآیندهای حسابداری و مالی، شرکت ها می بایست از خدمات حسابرسی استفاده کنند. خدمات حسابرسی به شما کمک میکند تا عملکرد مالی خود را سازماندهی کنید و به راه حل های کاربردی جهت افزایش سوددهی شرکت و جلوگیری از ضررهای مالی پی ببرید. موسسه حسابداری حسابداری ازتا با بهره گیری از کادر فوق مجرب موفق شده تا بهترین خدمات حسابداری و حسابرسی را به مشتریان ارائه دهد. ما متوجه دغدغه ها و دل نگرانی های تمامی مدیران و صاحبان کسب و کار ها هستیم؛ از این رو، دغدغه شرکت حسابداری ازتا، رضایت شما مشتریان عزیز از عملکرد سیستم مالی و حسابداری مجموعه تان است.

سوالات متداول

هزینه خدمات حسابرسی در شرکت حسابداری ازتا چقدر است؟

هزینه دریافت خدمات حسابرسی در شرکت حسابداری ازتا متناسب با ماهیت و وسعت کسب و کار ها کاملا متفاوت است. شرکت حسابداری ازتا برای شما مشتریان عزیز خدمات مشاوره حسابرسی رایگان را در نظر گرفته است که طی آن جلسه مشاوره، پس از توضیح کامل کسب و کار خود، میزان هزینه خدمات حسابرسی مشخص میگردد.


0/5


(0 نظر)

چه زمانی باید از خدمات حسابرسی استفاده کنیم؟

برخی معتقدند که فقط در صورت به وجود آمدن چالش های حسابداری و مالی در شرکت ها باید از خدمات حسابرسی استفاده کرد، در حالی که این تاصور کاملا اشتباهی است. تمامی شرکت هایی که گردش مالی بالایی دارند باید از خدمات حسابرسی مخصوصا حسابرسی مالیاتی استفاده کنند. در صورت عدم استفاده از خدمات حسابرسی، ممکن است زحمات تیم حسابداری مجموعه هدر رود زیرا صحت درستی عملکرد آن ها از لحاظ قانونی بررسی نمگیردد.


0/5


(0 نظر)

حسابرسی باید از هر چند وقت یک مرتبه انجام شود؟

تعداد دفعات نیاز به دریافت خدمات حسابداری متناسب با حجم معاملاتی کسب و کارهای متفاوت است. معمولا شرکت هایی که حجم مالی فوق العاده بالایی دارند، به صورت ماهیانه نیز از خدمات حسابرسی استفاده می کنند ولیکن اکثر شرکت ها یک بار در هر سال مالی از این خدمات استفاده میکنند.


0/5


(0 نظر)
0/5 (0 نظر)