مهمترین اصطلاحات مالیاتی

آشنایی با مهمترین اصطلاحات مالیاتی

اگر در حال خواندن این مقاله هستید، حتما تا کنون حداقل یک بار کارتان به اداره امور مالیاتی خورده است. احتمالا مانند سایر کسانی که به مباحث مالی و حسابداری واقف نیستند، از فضای اداره مالیات انرژی منفی دریافت میکنید چون مکانی شلوغ است که انگار دارند با یک زبان دیگر با یکدیگر صحبت میکنند که این مورد به تنهایی بسیار کلافه کننده است.

تسلط به اصطلاحاتی که مربوط به امور مالیاتی است به شما کمک میکند که راحت تر به سراغ انجام امور مالیاتی کسب و کارتان بروید و بیشتر حوصله کنید. با ما همراه باشید تا به مهمترین و متداول ترین و مهمترین اصطلاحات مالیاتی بپردازیم:

قانون مالیات‌های مستقیم چیست

ق.م.م یا قانون مالیات‌های مستقیم به دسته ای از قوانین مالیات‌ها گفته می‌شود که مشمول افراد با درآمد بیشتر می‌شود. به بیان دیگر اینکه هر چه افراد یا نهادها منابع بیشتری در رابطه با درآمد خود در اختیار داشته باشند، مالیات بیشتری نیز باید پرداخت کنند.

قانون مالیات‌های غیرمستقیم

از دیگر اصطلاحات مالیاتی می‌توان به قانون مالیات‌های غیرمستقیم اشاره کرد. مالیات غیر مستقیم مالیاتی است که شهروندان به طور غیر مستقیم آن را پرداخت میکنند. یکی از بارزترین نوع مالیات های غیر مستقیم، مالیات ارزش افزوده است. این نوع مالیات که تقریباً شامل حال همه مودیان می‌شود، بدین صورت که مبلغی روی هر کالا یا خدمات ارائه شده، افزوده می‌شود و در نهایت آن را از شهروندان دریافت می‌کنند.

مودی مالیاتی

به تمامی افرادی که به واسطه شغل و درآمد خود بایستی به دولت مالیات پرداخت کنند مودی مالیاتی گفته می‌شود.

تعریف اشخاص حقیقی و حقوقی

اشخاص حقیقی و حقوقی دو اصطلاح بسیار پرکاربرد و مهم در زمینه حسابداری هستند. به زبان ساده به فردی که در جامعه وجود دارد و وظایف و مسئولیت‌هایی داشته باشد شخص حقیقی می‌گویند. شخص حقوقی نیز به تمامی موسسات، سازمان‌ها یا شرکت‌هایی گفته می‌شود که توسط شخص یا اشخاصی تاسیس شده و در زمینه خاصی فعالیت دارد.

درآمد مشمول مالیاتی

به طور کلی تمامی کسانی که محصولی تولید می‌کنند یا خدماتی ارائه می‌کنند، چه اشخاص حقیقی باشند و چه حقوقی به واسطه درآمدی که دارند موظف به پرداخت مالیات هستند. مالیات آنها در پایان سال با توجه به درآمدشان تعیین می‌شود.

نرخ مالیاتی

نرخ مالیاتی یکی از مهمترین اصطلاحات مالیاتی مهم است. منظور از این اصطلاح مبلغی است که پس از کسر هزینه‌های مرتبط با فعالیت مربوطه و معافیت‌های مالیاتی، باید به عنوان مالیات به دولت پرداخت شود.

ماخذ مالیاتی

در امورمالیاتی و قوانین مربوطه به آن بخش از درآمد افراد (مودی مالیاتی) که می‌توان شناسایی کرد و مالیات شامل آن شود ماخذ مالیاتی می‌گویند.

سال مالیاتی

سال مالیاتی که عموماً یک سال در نظر گرفته می‌شود، به دوره ای می‌گویند که توسط اداره امور مالیاتی تعیین می‌شود. در این دوره تمامی فعالیت‌ها بررسی خواهد شد و سپس مالیات را مطابق با آن مشخص می‌کنند.

دفاتر مالیاتی مودی

تمامی کسب و کارهایی که مشمول پرداخت مالیات هستند بایستی در طول سال تمامی هزینه‌ها و سود و زیان‌های خود را در دفاتر مالیاتی به ثبت برسانند. سازمان امور مالیاتی با بررسی این دفاتر میزان مالیات را مشخص خواهد کرد.

ابلاغ اوراق مالیاتی

ابلاغ اوراق مالیاتی جزو اصطلاحات مالیاتی فرآیندی است. در این فرآیند، امور مالیاتی کشور اقدام به بررسی اظهارنامه مالیاتی مودیان می‌کند، پس از مطابق دادن آنها با اطلاعات موجود، مالیات متناسب را مشخص خواهد کرد.

برگ تشخیص مالیات

با استفاده از برگ تشخیص مالیاتی می‌توان نسبت به پرداخت مالیات تعیین شده برای مودیان چه به صورت حضوری و چه از طریق سامانه ملی خدمات مالیات، اقدام کرد.

برگ مالیات قطعی

منظور از برگ مالیات قطعی در واقع میزان مالیاتی است که پس از کسر هزینه‌ها یا معافیت‌ مالیاتی تعیین شده و پرداخت آن حتمی و قطعی است.

کلاسه پرونده مالیاتی

در سامانه امور مالیاتی برای اینکه به امور هر کسب و کار در خصوص مالیات سریع ‌تر رسیدگی شود، به هر کسب و کاری یک شناسه یا شماره اختصاص داده می‌شود. در واقع کلاسه پرونده مالیاتی برای پیگیری مالیات نهادها و مودیان است.

ضریب مالیاتی

با استفاده از جدول ضرایب مالیاتی این امکان فراهم می‌شود تا به طور مستقیم میزان مالیات بر درآمد یک کسب و کار را مشخص کرد. این ضرایب و اعداد هر ساله توسط سازمان امور مالیاتی کشور تعیین می‌شود.

اصطلاحات مربوط به انواع مالیات

در تمامی کسب و کارها که به صورت رسمی فعالیت دارند یکسری اصطلاحات مالیاتی وجود دارد که تمامی مودیان باید از آن مطلع شوند و کاربرد هر یک را بدانند. تمام عناوینی که در اینجا ذکر شده است جزو همین اصطلاحات مهم هستند.

نرخ مالیات بر ارث

املاکی که پس از مرگ وارث به وراث تعلق می‌گیرد نیز مالیات خاص خود را دارند. برای تعیین مالیات آنها بایستی ابتدا انحصار وراثت صورت گیرد تا بتوان سایر مراحل قانونی را طی کرد.

مالیات نقل و انتقال قطعی املاک

نقل و انتقال املاک علاوه بر هزینه انتقال سند، هزینه دیگری نیز به همراه دارد که به آن مالیات نقل و انتقال املاک می‌گویند. بر اساس قوانین 5 درصد از نرخ تمامی املاک معامله شده باید به عنوان مالیات پرداخت شوند.

مالیات حق واگذاری املاک

در اصطلاحات مالیاتی حتی هنگام واگذاری املاک نیز مالیات خواهند داشت. بر این اساس در زمان انتقال ملک 2 درصد از نرخ آن از جانب صاحبان حق مشمول مالیات می‌شوند.

نرخ مالیات بر اجاره

مالیات بر درآمد اجاره نوع دیگری از مالیات است که جزو مالیات‌های مستقیم محسوب می‌شود. طبق قانون تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که با اجاره املاک درآمدی دارند بایستی بخشی از درآمد خود را به عنوان مالیات به دولت بپردازند.

اصطلاحات مربوط به انواع مالیات

اصطلاحات مربوط به جرایم مالیاتی

یکی از رایج‌ ترین اصطلاحات در رابطه با جرایم مالیاتی، جریمه کتمان درآمد است. به زبان ساده پنهان کردن درآمد و سود واقعی از یک کسب و کار را کتمان درآمد می‌گویند. عدم گزارش درآمد سالیانه به سازمان امور مالیاتی کشور جریمه به همراه دارد.

شورای عالی مالیاتی

به مرجعی که مربوط به امورات مالیاتی مثل رسیدگی و حل و فصل اعتراضات و اختلافات مالیاتی است، شورای عالی مالیاتی می‌گویند. این مرجع بالاترین رتبه را این میان دارد.

لایحه مالیاتی

لایحه مالیاتی به تمامی دفاعیات و توضیحات مکتوبی گفته می‌شود که مودی به مراجع ذی صلاح مثل هیات های حل اختلاف مالیاتی ارائه می‌کند تا حق و حقوق خود را دریافت کرده یا خود را به نحوی تبرئه کند.

مفاصا حساب مالیاتی

مفاصا حساب مالیاتی به میزان بدهی گفته می‌شود که پس از مشخص شدن میزان سود و زیان به واسطه اظهارنامه مالیاتی صورت می‌گیرد. به بیان دیگر مفاصا حساب مالیات همان تسویه حساب محسوب می‌شود.

بدهی قطعی مالیاتی

به میزان بدهی نهایی شده پس از کسر هزینه‌ها و معافیت‌های مالیاتی، بدهی قطعی مالیاتی می‌گویند. این بدهی تمامی شامل حال تمامی نهادها، موسسات و مودیان می‌شود.

وکیل مالیاتی

به شخصی که در امور مالیاتی، رعایت نکات و قوانین آن به مردم کمک می‌کند و مشاوره مالیاتی می‌دهد، وکیل مالیاتی می‌گویند.

اصطلاحات مربوط به جرایم مالیاتی

زمان رسیدگی به اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی در واقع همان اسناد و مدارکی است که مربوط به میزان سود و زیان یک کسب و کار می‌باشد و به اداره امور مالیاتی ارائه می‌شود. از زمان ارائه این اظهارنامه تا رسیدگی به آن توسط این سازمان حداکثر یک سال زمان وجود دارد، پس از این تاریخ اظهارنامه منقضی می‌شود.

کتمان درآمد

هر درآمد در سازمان امور مالیاتی، یک مالیات مشخص خواهد داشت. پنهان کردن درآمد واقعی برای فرار از مالیات، کتمان درآمد نام دارد که منجر به پرداخت جرایم مالیاتی سنگین خواهد شد.

سامانه مودیان چیست؟

به منظور تسریع امورات مربوط به مالیات کسب و کارها، شفافیت تعاملات تجاری مودیان و جلوگیری از فرارهای مالیاتی سامانه ای در این باره ایجاد شده است که به سامانه مودیان شناخته می‌شود. در این سامانه می‌توان صورت حساب الکترونیکی خود را ارسال کرد.

سوت زنی مالیاتی

سوت زن مالیاتی فردی است که در داخل یک سازمان مشغول به کار است و فساد های مالیاتی مربوط به آن سازمان را افسا میکند. البته این فرد میتواند خارج از سازمان باشند و فساد مالیاتی ارگان های دیگر را افشا کنند.

معافیت‌های مالیاتی چیست؟

اداره امور مالیاتی برای حمایت از گروه خاصی از کسب و کار هایی که به دلیل ماهیت شغلی، محل کسب و کار و …. در شرایط خاصی هستند، بخشی از درآمد های آن ها یا در برخی مواقع کل درآمد آن ها معاف از مالیات است.

نتیجه گیری

با توجه به سختگیری های اداره امور مالیاتی و پیچیده شدن قوانین، نیاز افراد به آشنایی بیشتر با رشته حسابداری و مالی بیش از پیش شده است. از این رو، چه مودی مالیاتی باشد چه یک حسابدار، آگاهی از اصطلاحات به روز مالیاتی میتواند به شما در اجرای صحیح تکالیف مالیاتی کمک کننده باشد.

شرکت حسابداری ازتا با بیش از 35 سال سابقه در حوزه خدمات حسابداری، مالی و مالیاتی؛ امروزه در حوزه آموزش حسابداری کاربردی نیز آماده خدمت رسانی است. در دوره آموزش حسابداری ویژه کار، آموزش تئوری و عملی مباحث حسابداری و مالیاتی در کنار یکدیگر انجام میشوند. برای دریافت اطلاعات تکمیلی میتوانید با شماره 90004656 تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *