حقوق حسابدار در سال 1402

جامعه حسابداران رسمی ایران در آغاز هر سال با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی، شرایط بازار کار، میانگین سن افراد فعال در این حوزه نرخ حقوق حسابدار را مشخص می کند. این نرخ هم به کارفرمایان و هم به حسابداران برای پیدا کردن شغل مناسب با درآمد معقول کمک خواهد کرد زیرا؛ طبق این نرخ، کارفرمایان می توانند از پرداخت حقوق با نرخ عادلانه در جامعه اطمینان حاصل کنند و حسابداران و حسابرسان نیز می توانند میانگین حقوق همکاران خود را محاسبه کنند.

شرکت حسابداری ازتا متشکل از اساتید و متخصصان حرفه ای در حوزه خدمات حسابداری، مالی و مالیاتی است. تیم حرفه ای اَزتا تمام تلاش خود را می کند که علاوه بر ارائه خدمات مالی به تمامی کسب و کارهای کوچک و بزرگ، جدیدترین اطلاعات در این حوزه را نیز با شما به اشتراک بگذارد. در این مقاله قصد داریم از صفر تا صد نرخ حقوق حسابدار در سال ۱۴۰۲ و معیارهای تعیین آن را با یکدیگر بررسی کنیم.

عوامل تاثیر  گذار در حقوق حسابدار در سال ۱۴۰۲ چیست؟

قطعا پیش از آن که نرخ حقوق حسابدار در سال ۱۴۰۲ را بدانید، این سوال برایتان پیش خواهد آمد که چه عواملی در تعیین این تعرفه تاثیرگذار بوده است؟ در این بخش به مهمترین عوامل تاثیر گذار در حقوق حسابدار در سال ۱۴۰۲ خواهیم پرداخت.

۱- سمت حسابداران:

یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در تعیین نرخ حق الزحمه حسابداران در سال ۱۴۰۲، سمت و موقعیت شغلی آن ها در بازار مالی و حسابداری است. قطعا حسابدارانی که سمت شغلی بالاتری دارند حقوق دریافتی بیشتری نیز خواهند داشت. در حوزه حسابداری، هر چه حسابداران سابقه کار بیشتری داشته باشند، از حقوق بالاتری نیز برخوردار خواهند شد. لازم به ذکر است که حسابداران در صورتی که موفق به توافق با کارفرما شوند، می توانند حقوق بالاتری نیز دریافت کنند.

تجربه کاری نرخ حقوق در سال ۱۴۰۲
۱ الی ۳ سال ۷۵,۰۰۰,۰۰۰ الی ۳۵,۰۰۰,۰۰۰
۳ الی ۸ سال ۱۶۰,۰۰۰,۰۰۰ الی ۹۱,۰۰۰,۰۰۰
بیش از ۸ سال سابقه ۱۸۴,۰۰۰,۰۰۰  به بالا

 ۲- سطح تحصیلات:

همه ما می دانیم که سطح تحصیلات می تواند تاثیر چشمگیری در پیدا کردن موقعیت شغلی مناسب و البته درآمد داشته باشد. حسابداری نیز جزو مشاغلی است که سطح تحصیلات در آن بسیار مهم است. البته، مدرک تحصیلی برای برخی از سازمان ها مخصوصا ارگان های دولتی بسیار مهم است؛ در حالی که ببیشتر شرکت های خصوصی برایشان سابقه کار و میزان توانایی حسابداران حائز اهمیت است.

برخی از دانشجویان به مدرک تحصیلی به عنوان گواهی نامه ورود به بهترین شرکت ها و بالاترین درآمد ها نگاه می کنند در صورتی که این تصور نادرستی است. ممکن است مدرک دانشگاهی بتواند شانس شما برای ورود به شرکت ها بزرگ را افزایش دهد ولیکن نمیتواند تنها عامل تاثیرگذار باشد. سابقه کاری، مرتبط بودن رشته تحصیلی و سمت شغلی که قصد ورود به آن را دارید و مهارت ها و توانمندی های شما همگی شانس استخدام شما را افزایش خواهند داد.

سطح تحصیلات نرخ حقوق در سال ۱۴۰۲  (ریال)
دیپلم ۷۹,۰۰۰,۰۰۰ الی ۱۰۴,۰۰۰,۰۰۰
فوق دیپلم ۹۴,۰۰۰,۰۰۰ الی ۱۸۴,۰۰۰,۰۰۰
لیسانس ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ الی ۱۸۵,۰۰۰,۰۰۰
فوق لیسانس ۱۰۶,۰۰۰,۰۰۰ الی ۲۴۵,۰۰۰,۰۰۰

۳- نوع شرکت:

نوع شرکت ها یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در نرح حقوق حسابدار در سال ۱۴۰۲ است. شرکت های به سه دسته خصوصی، دولتی و نیمه دولتی تقسیم می شوند. نرخ دستمزد شرکت های نیمه دولتی و دولتی تقریبا با هم برابرند. ولیکن نرخ حقوق شرکت های خصوصی کمی متفاوت است. برخی از شرکت های خصوصی که در سطح بین المللی فعالیت می کنند نیز حقوق متفاوتی دارند. در ادامه نرخ حق الزحمه حسابداران در سال ۱۴۰۲ در شرکت های متفاوت را بررسی خواهیم کرد.

نوع شرکت نرخ حقوق در سال ۱۴۰۲  (ریال)
شرکت های خصوصی ۹۲,۵۰۰,۰۰۰ الی ۲۸۰,۰۰۰,۰۰۰
شرکت های بین المللی ۱۰۸,۹۰۰,۰۰۰ الی ۱۸۴,۰۰۰,۰۰۰
شرکت های دولتی ۸۳,۵۰۰,۰۰۰ الی ۱۱۹,۸۰۰,۰۰۰

۴- قوانین و مقررات دولت:

قوانین و مقررات دولتی و رخدادهای های اجتماعی می تواند بازار کار مالی و حسابداری را دچار تغییر کند. گاهی این تغییرات موجب رونق بیشتر بازار مالی و افزایش حقوق حسابدار و گاهی موجب رکود بازار مالی و در راستای آن کاهش هزینه دستمزد و حقوق حسابدارخواهد شد.

 

عوامل تاثیرگذار در حقوق کارمندان در سال 1402

حقوق حسابدار در سال ۱۴۰۲ شامل چه هزینه هایی می شود؟

هدف ما در این قسمت، بررسی هزینه هایی است که یک کارفرما در ازای استخدام یک نیروی حسابدار باید بپردازد. از جمله هزینه هایی که استخدام یک کارمند حسابداری تمام وقت ایجاد می شوند عبارتند از:

  • هزینه حقوق و دستمزد
  • هزینه و حق بیمه کارمندان تامین اجتماعی
  • هزینه های سربار که شامل هزینه ملزومات اداری، هزینه اجاره و … می باشد.

به طور کلی، استخدام یک نیروی حسابدار تمام وقت هزینه های بسیار زیادی برای  را به همراه دارد و مدیریت امور مربوط به پرسنل نیز هزینه و زمان بسیار زیادی می طلبد. برون سپاری خدمات حسابداری به شرکت های حسابداری معتبر می تواند این هزینه و زمان را کاهش دهد.

چرا حسابداری بازار کار داغی دارد؟

حسابداری جزو مشاغل پر طرفدار محسوب می­شوند. زمانی که شما فارغ التحصیل می شوید، موقعیت های شغلی بسیار زیادی برایتان فراهم خواهد شد، فرقی ندارد که در کجای کشور باشید، زیرا حسابداری نیاز تمامی کسب  کارهای کوچک و بزرگ است. بنابراین، به عنوان یک نیروی حسابدار امکان فعالیت در تمامی کسب و کار ها را خواهید داشت. ولی به همان اندازه که فرصت شغلی زیاد است، به همان اندازه نیز رقابت تنگانگ است. برای فعالیت در بازار کار رقابتی نیاز است که توانمندی های خود را ارتقا دهند.

 

چرا حسابداری بازار کار داغی دارد؟

نتیجه گیری:

در این مقاله سعی کردیم تمام موارد مهم درباره حقوق و دستمزد حسابداران در سال ۱۴۰۲ را پوشش دهیم. اگر به عنوان یک حسابدار قصد ورود به بازار کار را دارید و یا به عنوان یک کارفرما قصد استخدام نیروی حسابداری دارید، این مقاله می تواند اطلاعات دقیق و خوبی را در اختیار شما بگذارد و همچنین به شما دیدگاه واقع بینانه ای درباره شرایط اقتصادی بازار کار می دهد.

اگر می خواهید برای ورود به بازار کار حسابداری به عنوان یک حسابدار ماهر فعالیت خود را شروع کرده و به دستمزد بالا دست پیدا کنید؛ شرکت در دوره آموزش حسابداری اَزتا میتواند سکوی پرتاب شما برای رسیدن به یک درآمد ایده آل و همکاری با شرکت های فوق العاده باشد. برای دریافت اطلاعات تکمیلی لطفا با شماره ۹۰۰۰۴۶۵۶  تماس حاصل فرمایید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *